Drewniane kładki nad Mokrą Ścieżką umożliwiają pokonanie jej bez zmoczenia nóg. Mokrą Ścieżkę wyznaczają zielone znaki. Trasą wiodącą przez Szrenickie Mokradła możemy dojść z górnej stacji kolei linowej na Szrenicy do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

W pobliżu Szrenicy znajdziemy też Mokrą Przełęcz. Przez ornitologów to miejsce jest nazywane „Ptasimi wrotami”. Jesienią przelatuje tędy prawie 20 tysięcy ptaków dziennie. W większości są to gatunki drobne, które lecą kilka metrów nad ziemią.

Takie nagromadzenie ptaków jest związane z obniżeniem terenu na głównym grzbiecie Karkonoszy pomiędzy grupami skał „Trzy Świnki” i „Twarożnikiem”.

W związku z tym wiele ptaków lecących normalnie szerokim frontem bywa zmuszonych do skupienia się w węższą linię, a na przełęczach wyższych masywów i łańcuchów górskich dochodzi wtedy do nagromadzenia wędrujących ptaków. To sprawia, że w czasie przelotów przełęcze górskie są dogodnymi punktami do obserwacji migrujących ptaków – wyjaśniają przyrodnicy z KPN.

Ich zdaniem Karkonosze, choć stosunkowo niskie, są dla skrzydlatych maluchów poważną przeszkodą w wędrówce. Nie wszystkie radzą sobie z tym zadaniem – nierzadko znajduje się martwe lub wycieńczone osobniki.

Jesienny przelot w Karkonoszach zaczyna się w sierpniu i trwa do początków listopada.

Najlepszą porą do obserwacji jest koniec września do początku trzeciej dekady października, kiedy migruje najwięcej ptaków. Najintensywniej ptaki lecą wczesnym rankiem – informują pracownicy KPN.

Najczęstszymi gatunkami ptaków, które możemy zaobserwować w czasie przelotu nad karkonoskimi przełęczami są: zięba, czyż, gołąb grzywacz, makolągwa, jer, kwiczoł, świergotek łąkowy, szczygieł, bogatka, szpak i dymówka.