Historia Schroniska Szrenica
Najbliższym sąsiadem naszej kolei linowej jest schronisko Szrenica (1362 m n.p.m.). To obiekt z niezwykłą historią. Od górnej stacji dzieli je zaledwie kilka minut marszu. Schronisko czynne jest przez cały rok. Oferuje 90 miejsc noclegowych i całodzienne wyżywienie. Dania firmowe to naleśniki z serem, jagodami i śmietaną oraz sernik.
Schronisko na Szrenicy powstało w latach 20. XX w. Jego pierwszym właścicielem był Franz Endler, wcześniej gospodarz pobliskiego schroniska „Endlerbaude” („Vosecká bouda”) w ówczesnej Czechosłowacji.
✳️ Gdy czechosłowackie władze po I wojnie światowej rozpoczęły politykę szykan wobec Niemców zamieszkujących ten kraj, Franz Endler przeniósł się na drugą stronę granicy. W przeprowadzce pomogli mi jego ziomkowie.
✳️ Specjalnie założone stowarzyszenie zebrało fundusze na budowę. Schronisko uroczyście otwarto 19 grudnia 1922 roku. Do 1945 roku obiekt nosił nazwę „Reifträgerbaude”.
✳️ Pierwszym polskim gospodarzem obiektu we wrześniu 1945 r. zostało Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Rok później przejęło go państwowe przedsiębiorstwo Orbis. W 1951 roku zaczęło nim zarządzać Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
✳️ W tym czasie schronisko znacznie podupadło. Zamknięto je w roku 1967 ze względu na zły stan techniczny. W styczniu 1972 roku w budynku wybuchł pożar, który strawił większość powierzchni dachu.
✳️ Rok później rozpoczęto długi remont schroniska, który z przerwami trwał aż do 1991 roku.
✳️ W 1992 roku „Szrenica” trafiła w prywatne ręce. Schronisko otwarto ponownie 19 grudnia w 70. rocznicę zakończenia budowy.