Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” to jedno z najstarszych schronisk w polskich Karkonoszach.

Dawniej nosiło nazwę „Alte Schlesische Baude”, czyli „Stara Śląska Buda” („Nową Śląską Budą” nazywano sąsiednie schronisko na Hali Szrenickiej).

Pierwsze zabudowania na krawędzi Łabskiego Kotła powstały już w XVII w. Stare schronisko w 1915 roku strawił pożar, z którego uratowano zaledwie kilka sprzętów i zdołano wyprowadzić trzymane w nim zwierzęta. Nową budę postawiono na fundamentach, których nie zdołał zniszczyć ogień.

W 1925 roku schronisko wyposażono w instalację elektryczną i oświetlenie. Lampy gazowe zastąpiono żarówkami. Prąd pochodził z turbiny wodnej zainstalowanej w pobliżu. W roku 1938 obok schroniska powstał kolejny obiekt noclegowy.

Schronisko jeszcze do niedawna korzystało z prądu pochodzącego z agregatu spalinowego. Poprowadzenie linii energetycznej okazało się przez dziesięciolecia niemożliwe z powodu niejasności prawnych związanych z przeciągnięciem linii energetycznej ponad polsko-czeską granicą.

W związku z tym zasilanie w schronisku przez wiele lat wyłączano o określonej godzinie. Problem rozwiązała nowoczesna technologia. Na dachu schroniska zamontowano panele fotowoltaiczne i baterie gromadzące prąd na całą dobę.

Z górnej stacji kolei linowej na Szrenicę | Ski Arena Szrenica do schroniska najłatwiej dojdziecie zielonym szlakiem. To niezwykle malownicza trasa nazywana Mokrą Ścieżką. Jej fragmenty wiodą nad karkonoskimi mokradłami. Niezwykle atrakcyjny widokowo jest szlak żółty spod Śnieżnych Kotłów, który przecina Kocioł Łabskiego Szczytu.